Tasarruf ederek kilo verelim.

Bir ara Mehmet Öz’ün Amerika’da yayınlanan programlarını izliyordum. Bir gün kitap yazmış bir finansçıyla söyleşisine rastgeldim ve hayatımda biraz da olsa uygulamaya koydum. Hatta bu konuyu para problemi olan bir arkadaşıma koçluk çalışmasında kullandım.

Finansçı (adını hatırlamıyorum) tam bir kitap çıkartacağı sırada kanser olduğunu öğreniyor ve tedavisi sırasında doktorların tedavi yöntemlerinin para biriktirmekle aynı olduğunu saptıyor ve özet olarak üç yöntem belirliyor.

Birinci yöntem için soru şuydu: Günde 15 dolar biriktirebilir misiniz?

Bunu göstermek için de şişman bir kadını üstü yiyecekle dolu bir masanın önüne koymuşlardı. Kadının 50 kg fazlası ve 30.000 dolar borcu vardı. Kadın soruya ‘hayır’ cevabını verdi.  Kahvaltısıydı masadaki, bir sürü gereksiz yiyecek. Donutlar, tatlılar, kahve, vs…Adam bunlar, bunlar gereksiz ve sağlıksız dedi, kahvenin fiyatı şu kadar, ama aynı kahveyi başka bir markada bu kadara alabilirsin dedi ve sonuçta kadının yiyecek değişim ve elemelerinden 15 doları kolayca tasarruf edebileceği ortaya çıktı.

İkinci yöntem spor ile ilgiliydi, kısa mesafelere yürüyerek ve bisiklet ile gitmeyi kapsıyordu. Amerika’nın sokakları, caddeleri düşünülürse bu gerçekten bir spor, ama tabii buraya göre oralarda bisiklete binmek daha
kolay. En azından buralarda da daha az asansör ve daha fazla toplu taşımacılık spor yapılmasına katkıda bulunabilir.

Üçüncü yöntem bir bilimsel araştırma verisine dayanıyordu. İnsanlar kendilerini bir işe yarar hissettiklerinde daha mutlu oluyor ve daha az yiyorlardı. Bunun yöntemi  ayda en az iki sefer gönüllü yardım yapmaktan geçiyordu. Kadın buna da ‘olur’ cevabını verdi.

Ben bu yöntemlerden en çok birincisini tuttum, özellikle para konusunda nelere para harcadığımız düşünülürse ne kadar tasarruf edebileceğinize inanamazsınız. Örneğin arkadaşımın yaşam tarzına baktığımızda toplamda ayda 650 tl tasarruf edebileceğini gördüğümüzde ikimiz de çok şaşırmıştık. Bütün bunların içine gereksiz tatlı alınmasını, gereksiz giysi alışverişlerini, ev eşyalarını ,yürüyerek gitmek yerine zamansızlıktan taksiye binmeyi de koyarsanız aslında kilolar da kendiliğinden gidiveriyor.

Gereksiz  ev eşyası ve giysi alışverişinin kiloya etkisi ne olur diyorsanız,bu uzun ve  başka bir yazı konusu , derim.

Bu yöntemi uygulamaya var mısınız?

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.