Sen ne söylersen söyle…

Durun!

Şimdi bir masa düşünün…

Şekli, rengi, bacakları, bacak sayısı nasıl?

Cevaplarınızı duyamıyorum, ama yine de içinizden bu sorulara cevap verdiğinizi biliyorum, en azından hemen aklınıza bir masa ve büyük olasılıkla evdeki masanızın geldiğini biliyorum.

Ben size nasıl bir masa düşündüğümü yazayım. Dört bacaklı, dört köşe, dikdörtgen, koyu renkte, üstünde beyaz bir örtü var ve ortasında çiçekli bir vazo…

Büyük olasılıkla sizin düşündüğünüz masa ile benim size tasvirini yaptığım masa örtüşmedi, aynı bu resimdeki gibi…

Ben kafamdaki masa ile ilgili size bir hikaye anlattığımda eğer siz bu masayı kendi kafanızdakiyle örtüştürüyorsanız ve aslında sizin düşündüğünüz masa bu masa ile örtüşmüyorsa, yanlış anlaşılmalar başlıyor. İki kişi konuşuyor, konuşuyor, ama bir türlü ortak paydada buluşamıyor.

Şimdi bu örneği hayatınızın geneline yayın. Kimbilir kaç defa sizin söylediğinizi karşı taraf algılayamadı ve siz karşı tarafı yanlış anladınız. İki taraf da konular üzerinde yığınlarca senaryolar yazdı.

Ne demişler, sen ne söylersen söyle, söylediğin karşıdakinin algıladığı kadardır. Ve karşı tarafı anlayabilmenin tek çözümü belki de sadece şu soruyu sormaktan geçer:

Ne kastediyorsun?

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.