Sadece tek sahip olduğumuz…

Hayatımızın başından sonuna kadar sahip olduğumuz, ama sahip çıkmadığımız tek şey nefesimiz. Sağlıklı doğsak bile sağlığımızı kaybedebiliriz. Bir gün çok güzelken, bir sivilce ile güzelliğimizden oluveririz, bir yangın çok zenginken iflas etmemize neden olabilir, ama tüm bunları yaşarken bile sahip olduğumuz tek şey nefesimiz.

Çinli bir bilgenin sürekli sıkılan ve herşeyden şikayet eden bir öğrencisi varmış. Bilge bir gün öğrencisini karşısına almış ve bir fincan suyun içine tuz katarak içmesini istemiş. Öğrenci suyu içtikten sonra yüzünü buruşturmuş, suyun tadı ona acı gelmiş. Ertesi gün göl kıyısına gitmişler. Bilge aynı miktar tuzu göl suyuna karıştırmış, öğrenciden gölün suyundan biraz içmesini istemiş. Bu sefer öğrenci suyun tadını ferahlatıcı bulmuş. Kıssadan hisse: Acı aynı miktarda da olsa, biz farkındalığımızı genişlettikçe, vizyonumuzu arttırtıkça hissettiğimiz acı aynı olmayacaktır, dayanma gücümüz artacak, acının içinden geçişimiz kolaylaşacaktır. nefes

Ve bunu başarmak için tek ihtiyacımız olan şey, sahibi olduğumuz nefesimiz. Nefesimizi doğru kullanmayı öğrenerek, bebekliğimizdeki doğru nefesi geri kazanarak, yaşadıklarımızı daha farkındalıklı ve daha kolay, daha dengede bir hayat yaşayabiliriz. Ve en önemlisi aslında biz bunu hakediyoruz.

Sadece bunu kabul etmemiz yeterli.

 

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.