Rutini kırmak yaşamaktır.

Günaydın sevgili nefes dostu,

Hafta sonu uzun süredir istediğim Isparta’daki  lavanta tarlalarını görme isteğimi en sonunda gerçekleştirdim. Bu istek önce Facebook’ta tam açtığımda karşıma çıkan bir gezi bloğu yazısı ile başladı. Yazıyı yazan tek başına gerçekleştirmiş bu geziyi. Ben bunun üzerine otobüs mü, uçak mı, tren mi diye araştırma yaparken soru sormaya başladım: Nasıl giderim, nasıl giderim?

Ve bu sefer yine Facebook’u açtığımda Gezgin Tayfa Lavanta Bahçeleri turu ilk gözüme çarpan şey oldu, cevabımı aldım ve irtibata geçtim. Sadece lavanta bahçeleri değil, Sagalassos antik kenti, fotoğraflarını defalarca görüp çok merak ettiğim Salda Gölü gibi Eğridir Gölü manzarası eşliğinde içtiğim kahve ve aslında normalde açık olmayan, ama şansımıza açık olan ve içeride gitar dersi alan öğrencilerin genç öğretmenlerinin bize jest olarak sundukları çok güzel bir gitar performansı da keyfimi arttıran hediyeler oldu.

Gezmek çok güzel bir şey. Aslında kişisel gelişim yolculuğunda çok önemli bir unsur, Sadece okumak, egzersizler ve uygulamalar yetmiyor. Hayatın içinde öğrendiklerinizin bakış açılarınıza ne kadar etki ettiğini görmek hediyelerinizi almaya başladığınızı gösteriyor.

Sadece iki gün içinde yaptığım bu gezi bana sanki 10 gün tatil yapmışım etkisini yarattı, çünkü rutinimin dışına çıktım, değişik insanlarla tanıştım, değişik şeyler öğrendim. Rutinde kalmak, alışkanlıklarla yaşamak insanı fark etmeden yavaş yavaş yaşarken öldüren bir şey. Her şey güvenlik alanınızda, her şey tanıdık, ama bir o kadar da otomatik. Eliniz siz düşünmeden çatala gidiyor, hiç düşünmeden adım atıyorsunuz, çünkü ne olacağını biliyorsunuz. Bu durumda sıfır farkındalıkla yaşayıp gidiyorsunuz. Bu döngüyü kırdığınızda hemen bir merak oluşuveriyor içeride: Şimdi ne var, ne geliyor, ne ile karşılacağım? Ve bu da ilginç bir enerji veriyor insana.

Bugün bunu deneyimlemek ister misiniz?

Belki kahve fincanınızı sağ yerine sol elle tutmak, eve yan sokaktaki bir başka güzergahı kullanarak gitmek, saçınıza pembe yerine mor tokayı takmak, fular bağlama şeklinizi değiştirmek bile olabilir, sadece ufak bir değişiklik ve size ne hissettirdiği farkındalığınıza geldiğinizde fark ettiklerinizin hediyesini almak harika olur mu, olmaz mı?

Ve hafta sonu değişiklikleriniz için Gezgin Tayfa ile de görüşebilirsiniz. www.gezgintayfa.com

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.