Okumak ve konuşmak

Dil kültürü yansıtan ve ifade eden en önemli araçlardan biridir.

Atasözleri ve deyimlerin her biri içlerinde geçmişin kültürünü ve yaşam deneyimini barındırır.Konuşurken bir deyim ya da atasözü ile dünyaları anlatabilir, çok kısa sürede çok fazla şeyi ifade edebilirsiniz.

Ben bazılarını daha çok seviyorum. Örneğin kardeş sözcüğü karındaştan geliyor, yani aynı karnı  paylaşmayı anlatıyor. Arkadaş ise aslında arka taş…Yani arkanda duran, destek olan…Daha anlamlı bir şey olabilir mi? Bir de çok sevdiğim bir dilek var, henüz yabancı dillerde eşine, benzerine rastlamadım: Kolay gelsin… Cevap olarak genelde ‘kolaysa başına gelsin’ dense de dilek olarak işin zorluğunu takdir etmek ve bunu paylaşmak açısından çok önemli.

Beynimizi ne kadar az kullandığımızın ne kadar farkındayız, bilmiyorum, ama ne kadar az sözcük kullanıyorsak beynimizi o kadar az kullandığımızı ve kendimizi ifade etmenin de o kadar az olduğunu biliyorum.

Bütün bu veriler de beni kitap okumanın ve dilimize sahip çıkmanın önemine götürüyor.

Çocuklarımızın tam da hayalini kurduğumuz gibi akıllı olması için onlara örnek olmalı, hem biz kitap okumalı hem hediye olarak onlara daha fazla kitap almalı hem de okumak için zaman yaratmalıyız…Zor, ama değmez mi?

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.