Kısmetse…

Ben eskiden her istediğimin olmasını isterdim. İstediğim zamanda ve tabii ki hemen olmasını… Büyüklerim ‘kısmetse’ derdi buna karşılık. Ne demekmiş kısmet? Çalışırdım, çabalardım, peşinde koşardım, oldurmaya çalışırdım.

Bir gün anneannem bana hayatıyla ilgili bir anısını anlattı:

16 yaşındaydı. Erzincan’da yaşıyorlardı. Bir kumaş görmüş ve çok beğenmişti. Tutturdu annesine, yarın ilk iş gidip alalım. Annesi ‘kısmetse alırız’ diyordu, ama o inat etti. Ne var ki, sabah kalkılacak, kahvaltı edilecek, kumaşçıya gidilecekti, ne kısmeti?

O gece Türkiye tarihinin en büyük depremlerinden biri oldu. Anneannem bütün ailesini kaybetti bir gecede ve İstanbul’a geldi tek başına.

Bu hikayeyi duyduktan sonra bir daha tutturmadım. Her şeyin bir kısmet sonucu olduğunu öğrendim. Geçenlerde kızıma arkadaşımın satmak üzere getirdiği sweatshirtü alıp çantama koydum. Evde göstereceğim, isterse alacak. Eve gitmeden bir nefes seansına gittim. Seansın yapılacağı yer çok soğuktu. Biri çok üşüyünce sweatshirtü o sırada ona verdim. O da çok beğendi ve satın aldı. Nereden nereye? Kimin aklına gelirdi ki?

Sonuç olarak kimse kimsenin kısmetini alamıyor, her şey kısmetse oluyor, önemli olan bizim hayrımıza olanı isteyip, kısmetse olsun diyerek kendimizi akışa bırakmamız…

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.