Kadın ve uzaktan kumanda

Gecenin geç bir saati…

Kadın koltukta…elinde uzaktan kumanda, televizyonun kanalları arasında dolaşırken birden kendini bir hayale kaptırıyor.

Elinde uzaktan kumanda, herkese kumanda ediyor, sanki herkes bir kanal… Aslında evet, kadın da dahil herkes bir kanal, kendine maskeli baloya gider gibi bir kostüm seçmiş, bir bedene girmiş ve bir şeylere kanal olmaya gelmiş bu dünya denen kocaman sahneye… kadın bunun farkında, oyunun tadını çıkartmaya çalışıyor, bazen kötü sahnelere yenilse de, geçirdiği yaşların kattığı deneyimlerle artık her kötü sahnedeki hayıra odaklanmayı öğrenmiş…

Kumandanın ses düğmesine basınca genel müdürün sesi kısılıveriyor, müdür konuşuyor, konuşuyor, sadece dudakları oynuyor…Kadın dublaj yapıyor, eveeet, sana zam yapmaya karar verdim, o kadar iyi çalışıyorsun ki diyor müdür kadına…Kadın, efenim, teveccühünüz, görevimiz, ama madem siz böyle uygun gördünüz, kabul ediyorum zammı, diyor… yüzünde gülücükle yeter bu kadar abartmak diyip diğer kanala geçiyor.

Yakışıklı bir adam, Keanu Reeves kostümünde, seni seviyorum diyor. Kadın başını eğiyor, utanıyor biraz… Keanu konuşmaya devam ediyor, sendin aradığım, neredeydin şimdiye kadar, neden hiç yoluma çıkmadın, o kadar seni çağırdım, niye duymadın, diyor. Kadın, kısık sesle, korktum diye cevap veriyor. Keanu hafifçe gülümsüyor ve kayboluyor.

Uzaktan kumandanın pili bitiyor belki de, kadın vuruyor kumandaya… ve sonra tuşlar çalışmaya başlıyor tekrar…

Müzik kanalına geçiyor bu sefer. Kadının son zamanlarda en çok etkisinde kaldığı filmin müziklerinden biri çıkıyor: Şebnem Ferah duygusal sesiyle sarıyor kadının ruhunu ve ‘Hoşça kal’ diyor. Müziğin her notası kadının ruhuna işliyor, kanaviçe gibi, her notada ruhuna biraz daha batıyor ve biraz daha renk veriyor, kadının ruhunu tekrar işliyor, tekrar renklendiriyor, forma sokuyor.

Gözlerini açmadan kanalı değiştiriyor kadın ve kendini yeni bir sürprize hazırlıyor. Karşısında eski bir diziden enstanteneler: ‘Küçük Ev’ babasını görüyor, keman çalarken ve kendisi de evin yazar kızı, kendisi kendinin karşısında, kendine dışarıdan bakıyor, hayallerine, umutlarına, küçüklüğündeki geleceğine…Annesi örgü örüyor, sallanan koltukta ve kardeşleri uyuyor… Aile sıcaklığını çekiyor içine kocaman bir nefesle…

Uzaktan kumanda tekrar çalışıyor, bu sefer en yakın arkadaşı uzaktan geliyor yürüyerek… gözünde tek bir damla yaş, kimseye anlatamadıklarını dudaklarının kenarında biriktirmiş,bir türlü bırakamıyor. Kadın biraz öne eğiliyor koltukta, ne oldu, nesi var diyor… diğer kadın yürümeye devam ediyor, duruyor, yürüyor, etrafına bakınıyor, yürüyor, duruyor, en sonunda etrafı parazitler sarıyor, ekran kararıyor, arkadaşı yok oluyor, ama kafasındaki soru işaretleri var olmaya devam ediyor.

Kadın yoruluyor, en sonunda kanalları kapatıyor, uykudan kapanan gözlerini ovuşturuyor ve yatmaya gidiyor, hayal perdesindeki filmler arka planda oynamaya devam ediyor.

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.