İletişim, iletişilememe?

Çok sevdiğim sözlerden biri, siz ne söylerseniz söyleyin, anlattığınız karşıdakinin algıladığı kadardır, der.  Çocukluğumda okuduğum, önce anlamadığım, ama anlayınca da beni  şok eden bir söz de der ki, iki monolog bir dialog yapmaz…

Konuşmayı seviyoruz. Hatta  o kadar çok seviyoruz ki, karşımızdakine söz sırası geldiğinde bir sonraki konuşma sıramızda neler söyleyeceğimizi planlıyoruz çoğu zaman ya da bana öyle geliyor. Bedenimiz ne kadar muhteşem çalışsa da, bazı görevleri teker teker yapması gerekiyor. Örneğin kalp, mide, bağırsak, böbrek her ne kadar aynı zamanda çalışıyor olsa da konuşma ve dinleme yeteneğimiz ayrı ayrı çalışmak zorunda. Konuşurken dinleyip algılayamıyor, dinlerken de konuşamıyoruz, ama galiba inatla bunu yapmaya ve denemeye devam ediyoruz. İşte o yüzden de bir çok yanlış anlama, anlamamalar meydana geliyor. Sonuç ağzımızdan çıkan, ama karşı tarafa iletilemeyen yığınlarca ileti.

‘Beni biri anladı, o da yanlış anladı’

Yıllardır espri mahiyetinde söylenen, ama içinde çok acı bir gerçeği barındıran bu cümleyi artık hayatımdan çıkartmaya karar verdim. Beni yanlış anlayanlara karşı ne yapabilirim peki? Düşündüm, taşındım ve cevabını buldum. Herkesin bir algılama modeli var. Birileri görerek, birileri duyarak, birileri dokunarak anlıyor, algılıyor. Bunu da ancak onları dinlerken anlayabilirim, karşımdakinin neyi nasıl anlattığını anlarsam o zaman bir çok yanlış anlamadan, yorgunluktan, tekrar tekrar başa dönüp anlatmaya çalışmaktan kurtulacağım.

Oooooh gel keyfim gel…

Bu iletiyi iletebildim mi acaba? J

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.