İçimdeki çocuk-2

İşte olayın püf noktası, şimdiki yaşımızla bunu fark edebilsek de, neyin neden olduğunu bağdaştıramayınca, eski kararlarımızı uygulamaya devam ediyoruz. Kim bilir, kaçımız ne kararlar verdi, anne-babalarımızın tepkileri yüzünden ve hala farkında değiliz. İşte o anda babasını anlayan koca adam, babasını affetti ve ağlamanın aslında yasaklanmayacak bir şey olduğunu da anladı.

Çocuk yetiştirmenin püf noktası da burada yatıyor, çocuğa neyin neden olduğunu anlatabilmekte. Ağzımızdan çıkan her sözcüğün başkaları tarafından nasıl algılanacağını bilemeyiz, çocuğumuza verdiğimiz tepkilerin onun hayatında ileriye yönelik nereye kadar gideceğini bilemeyiz. An’da kaldığımızda, çocuğumuzun gözünden, yüzünden içinden geçenleri bir nebze anlayabildiğimizde ona durumun kendisiyle ne kadar ilgili olup olmadığını anlatabilir, içinde kendini büyümekten alıkoyacak çapalar demirlemesini önleyebiliriz.

Bir gün yolda yürürken kızımla, bir kadının oğluna şöyle bağırdığını duyduk: Sana karşıdan karşıya geçerken, elimi tut demedim mi!!!!

Kızım şaşırdı, böyle neden bağırır ki bir insan? Aslında kadının oğlunun ezilmesinden korktuğundan, bazen korkudan dolayı da insanların bağırabildiklerini açıkladım. Ama  bağırılan çocuğun bunu anlayabildiğini hiç sanmıyorum. O belki de o sırada, annesini bağırttığı için bir suçluluk duymaya başladı ya da sokakta yürümek tehlikelidir diye bir düşünce sahibi oldu, bunlar sadece örnek, belki de hiçbir şey olmadı, ama kim bilir?

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.