Hindistan’da ışık festivali – Diwali

Her kültürün kendine özgü bayramları, yerel kutlamaları var. O yere özgü kültürü yansıtan bayramlar aynı zamanda orada yaşayanların yaşama bakış açılarını da etkiliyor ve şekillendiriyor. Artık küreselleşen ve birbirine benzeyen dünyada bu yerel kutlamalar ait olmadıkları yerlerin dışına taşıyor, tüm dünyada da kutlanabiliyor. Nasıl Cadılar Bayramı artık bizde de, bazı okullarda, partilerde oyulmuş bal kabaklarıyla ve cadı şapkalarıyla kutlanıyorsa, belki bu yazıdan sonra Diwali de aynı şekilde kutlanmaya başlayabilir.

Yıllar önce bir gün çalıştığım şirkette patronumuz çıkarken, arkadaşa ‘Bu akşam ışıkları açık bırak’ dedi. Hepimiz neden olduğunu sorduk. Diwali imiş, ışıklar açık kalınca bolluk bereket gelirmiş. Ben bunu duydum ya, tabii ki evin de ışıklarını açık bıraktım.  Ve o yıldan sonra her yıl aynı zamanlarda ışığı açık bırakmaya başladım, yaklaşık bir hafta boyunca. Sonra öğrendim ki, Diwali başlangıç tarihleri her yıl değişirmiş, bu yılki 10 Kasım’da başlıyor.

Diwali iyinin kötüyü, aydınlığın karanlığı yenmesini simgeleştirmek için ışıklarla, fenerlerle, mumlarla kutlanıyor. Aynı zamanda kadınların gözdesi,  fiziki ve ruhsal olarak bolluk bereket Tanrıçası Lakshmi’nin doğumgünü ve dünyadaki barışın temsilcisi Lord Vishnu bugün Lakshmi’yi King Bali’nin hapishanesinden kurtarmış. Lakshmi ile Lord Vishnu’nun evliliği de kutlanıyor Diwali zamanı.
Festival zamanı evler temizleniyor, yeni giysiler alınıyor, işverenler çalışanlarına yeni giysiler hediye ediyor, ruhsal gelişim, hayattan verim alabilmek için saat 4.00’de kalkılıyor. Bunlar size bizim Hıdrellez kutlamalarımızı hatırlatmıyor mu?

İsterseniz siz de dört gece boyunca ışıklarınızı açık bırakarak bu festivale Türkiye’den katılabilirsiniz. İyiye, bolluk berekete, sevgiye ve Türkiye’nin refahına niyet ederek bunu kendinize de uyarlayabilirsiniz, benim yaptığım gibi…

Mutlu Diwali’ler…

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.