Ben bu zamları seviyorum.-1

Şaşırdınız değil mi? İnsan hiç zammı sever mi? Tabii maaşa yapılan zam harici olanları. Tabii ben de en çok onu seviyorum, ama normalde her gün üstü kapalı ya da alenen yapılan zamları da seviyorum.

Bir zamanlar Orhan Veli bir şiirinde dillendirmişti, hava bedava, su bedava diye, ama sanırım pek ileri görüşlü bir şiir değil,
sadece yaşadığı anda kalan bir şiir oldu bu.

Zam gelince ne yapıyoruz?

Uyarılıyoruz.
Aman Allahım, zam geldi, daha çok para ödeyeceğiz, daha az kullanalım bari. Giden suya, elektriğe, benzine biraz daha dikkatli bakmıyor muyuz, böyle uyarılınca? Vallahi ben bakıyorum.

Türk ulusu benim gözümde ne kadar şanslıysa o kadar da bilinçsiz. Zaten hep öyle değil midir? Hep kaybedince anlarız sahip olduklarımızın değerini.  Adı üstünde olan Anadolu’nun bereketli topraklarından fışkıran verimi yıllardır hoyratça kullanmıyor muyuz?

Ben çocukken hep duyardım, Avrupa’da karpuz dilimle satılırmış, greyfurt tane ile satılırmış diye, halbuki bizim evimize meyve, sebze kasalarla girerdi o zamanlar. Ne cimriler diye düşünüyordum o zamanlar, şimdi ben de tane ile alışveriş yapıyorum marketten, sadece yiyeceğim kadarını alıyorum çöpe atmamak için, çünkü artık parayı kazanan benim, onu kazanmak için çalışan benim. Hal öyle olunca da değerini daha çok biliyorum paranın ve karşılığında aldığım şeyin. Küreselleşme ile birlikte biz de gocunmaz olduk tane ile alışverişten ve şimdi anladım ki, o zamanlarda da Avrupa insanı cimri falan değil, tasarrufçuymuş.

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.