Annelik hata yapa yapa öğrenilir.

Ben 13 yıllık anneyim.  13 yıl önce kızımı doğurdum ve hayattaki rollerime bir de annelik eklendi. Yıllar içinde anne olmanın sadece doğurmak ve dünyaya bir çocuk getirmekle olmayacağını anladım.

Annelik sadece çocuğu yedirmek değil, sadece giydirmek de değil. Geceleri üstünü örtmek, hastayken ilacını vermek, uyutmak değil.

Annelik bunların hepsi ve dahası…Annelik çocuğunu büyütmek demek. Aslında çocuğunu büyütürken, aynı zamanda büyümek demek. Annesinin büyütme tekniklerini, kendindeki sonuçlarını gözden geçirmek, çocuğunu büyütürken ona göre bir yol seçmek demek.

Annelik çocuğuna sahip olmak değil, ona değer vermek demek, onun birey olduğunu kabul etmek, karakterine önem vermek, onu dinlemek, duyduklarına saygı göstermek demek.

Annelik kendini her gün, her an geliştirmek, öğrenmek, öğrenmek ve öğrenmek demek. Annelik doktoru dinlerken çocuğunu tanımanın farkını ortaya koymak demek. Ekol, okul, annelik sanatı kitaplarını okuyup, okuduklarını çocuğuna göre bir süzgeçten geçirip ona göre annelik yapmak demek.

Annelik uzun süredir ekonomiyi canlandırmak için kutlanan günlerden biri oldu. Anneliğin önemini ortaya çıkartmak için kutlanan gün artık her şeyi olan annelere ne alınacağı konusu günlerce düşünülerek geliyor, bir çırpıda kutlanıyor ve bitiyor, ama annelik her gün ve her an devam ediyor.

Anneler günümüz kutlu olsun.

Bu fotoğraf anne olan Mediha Sır tarafından çekildi. (Fotoğraftaki ben değilim, tanımadığım güzel bir anne)

Adım Elif Banu Conker. 1969 yılında İstanbul’da doğdum, Sarıyer’de büyüdüm. Sankt Georg Avusturya Lisesi’nden sonra İ.Ü. İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversitedeyken Milliyet Sanat dergisinde staj yaptım, ama meslek olarak tekstili seçtim. 1993 yılından beri tekstil sektöründeyim. 2005 yılında boşandığımda yıllardır içimde olan astroloji öğrenme isteğini icraata döktüm. Astroloji eğitimim sırasında tanıştığım arkadaşlarım sayesinde kişisel gelişime hızlı bir giriş yaptım. Değişik eğitimler, seanslar, çalışmalar, atölyeler derken tarot ve masaj eğitimleri ağır bastı. Reiki, Ra Sheeba,Holly Greal, Fullspectrum Healing, Gümüş Mor Alev gibi birçok enerjiye uyumlandım ve birçoğunu masaj sırasında kullanıyorum. Kişisel gelişim çalışmalarımın en son eğitimi transformalnefes oldu ve Transformal Nefes Eğitmeni oldum, artık ağırlıklı olarak nefes çalışmaları ve workshopları yapıyorum. Bir kızım var ve onunla birlikte büyüyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, sinema ve tiyatrodan en çok hangisini sevdiğime bir türlü karar veremedim. Yürüyüş ve tai chi ile rahatlıyorum. Yazı yazmak en büyük hobim. Nisan 2013′te Ben Onu Tuz Kadar Sevdim isimli kitabım yayınlandı.